School-Based Program

Competition Winners



2019 Maryland MESA Day Winners


State Winners

Award School Date
First Place: Basswood Bridge Challenge Dr. Gustavus Brown Elementary School (Charles County) 5/18/2019
First Place: Wearable Technology Challenge Lake Shore Elementary School (Anne Arundel County) 5/18/2019
First Place: Interactive Game Design with Scratch Challenge C. Paul Barnhart Elementary School (Charles County) 5/18/2019
First Place: Storybook Theme Park Ride Challenge Chesapeake Math & IT Elementary School (Prince George's County) 5/18/2019
First Place: Basswood Bridge Challenge Thomas Viaduct Middle School (Howard County) 5/18/2019
First Place: Wearable Technology Challenge General Smallwood Middle School (Charles County) 5/18/2019
First Place: Interactive Game Design with Alice Challenge Piccowaxen Middle School (Charles County) 5/18/2019
First Place: National Engineering Design Competition Hallie Wells Middle School (Montgomery County) 5/18/2019
First Place: Basswood Bridge Challenge North Point High School (Charles County) 5/18/2019
First Place: Wearable Technology Challenge Long Reach High School (Howard County) 5/18/2019
First Place: Cyber Robot Challenge v2.0 Long Reach High School (Howard County) 5/18/2019
First Place: National Engineering Design Competition Eastern Technical High School (Baltimore County) 5/18/2019

National Winners

Award School Date
Second Place: Overall in the Competition Eastern Technical High School (Baltimore County) 6/21/2019
Third Place: Academic Poster Component Eastern Technical High School (Baltimore County) 6/21/2019


2018 Maryland MESA Day Winners


State Winners

Award School Date
2018 Statewide Elementary Overall Winner Dr. James Craik Elementary School 5/5/2018
2018 Statewide Middle School Overall Winner Hallie Wells Middle School 5/5/2018
2018 Statewide High School Overall Winner Eastern Technical High School 5/5/2018
2018 First Place Statewide MESA Day NEDC High School Winner North Point High School 5/5/2018
2018 First Place Statewide MESA Day NEDC Middle School Winner Patapsco Middle School 5/5/2018

Regional Winners

Award School Date
Overall Howard County Elementary Regional Winner St. Johns Lane Elementary School 4/19/2018
Overall Howard County Regional Middle School Winner and NEDC Howard County Regional Middle School Winner Patapsco Middle School 4/19/2018
Overall Howard County High School Regional Winner Reservoir High School 4/19/2018
Overall Prince George County Elementary Regional Winner Chesapeake Math & IT Public Charter Elementary School 4/13/2018
Overall Montgomery County Middle School Regional Winner & Middle School Montgomery County NEDC Regional Winner Hallie Wells Middle School 4/13/2018
Overall Prince George County High School Regional Winner Charles Flowers High School 4/13/2018
High School NEDC Prince George County Regional Winner Bowie High School 4/13/2018
Overall Calvert County Elementary Regional Winner St. Leonard Elementary School 4/11/2018
Overall Calvert County Middle School Regional Winner Southern Middle School 4/11/2018
Overall Calvert County High School Regional Winner Calvert High School 4/11/2018
High School NEDC Calvert County Regional Winner Northern High School 4/11/2018
Middle School NEDC Calvert County Regional Winner Calvert Middle School 4/11/2018
Overall Elementary Charles County Regional Winner Dr. James Craik Elementary School 3/29/2018
Overall Middle School Charles County Regional Winner Piccowaxen Middle School 3/28/2018
Overall High School Charels County Regional Winner Henry E. Lackey High School 3/28/2018
Middle School NEDC Charles County Regional Winner Milton Somers Middle School 3/28/2018
High School NEDC Charles County Regional Winner North Point High School 3/28/2018
Overall Elementary Baltimore County Regional Winner Hebbville Elementary School 3/26/2018
Overall Middle School Baltimore County Regional Winner & Middle School NEDC Baltimore County Regional Winner Deer Park Middle Magnet School 3/26/2018
Overall High School Baltimore County Regional Winner & High School NEDC Baltimore County Regional Winner Eastern Technical High School 3/26/2018
Overall Elementary Anne Arundel County Regional Winner Solley Elementary School 3/16/2018
Overall Middle School Anne Arundel County Regional Winner Old Mill Middle South 3/16/2018
Overall HIgh School Anne Arundel County Regional Winner & High School NEDC Anne Arundel County Regional Winner Annapolis High School 3/16/2018
Middle School NEDC Anne Arundel County Regional Winner Arundel Middle School 3/16/2018

National Winners

Award School Date
Third Place Overall Middle School Winner Patapsco Middle School 6/22/2018
Third Place - Technical Interview Patapsco Middle School 6/22/2018
Third Place - Prototype Pitch Patapsco Middle School 6/22/2018


2017 Maryland MESA Day Winners


State Winners

Award School Date
2017 Statewide Overall Elementary School Winner Dr. James Craik Elementary School 5/18/2017
2017 Statewide Overall Middle School Winner Milton Somers Middle School 5/18/2017
2017 Statewide Overall High School Winner Eastern Technical High School 5/18/2017
First Place Statewide MESA Day Prosthetic Arm High School Winner Eastern Technical High School 5/18/2017
First Place Statewide MESA Day Prosthetic Arm Middle School Winner Patapsco Middle School 5/18/2017

Regional Winners

Award School Date
Overall Elementary School Regional Winner Huntingtown Elementary School 4/26/2017
Overall Middle School Regional Winner St. Mary of the Mills School 4/25/2017
Middle School Prosthetic Arm Regional Winner Thomas Johnson Middle School 4/25/2017
Overall High School Regional Winner Calvert High School 4/25/2017
High School Prosthetic Arm Regional Winner Bowie High School 4/25/2017
Overall Elementary School Regional Winner Dr. James Craik Elementary School 3/31/2017
Overall Middle School Regional Winner Milton Somers Middle School 3/30/2017
Middle School Prosthetic Arm Regional Winner General Smallwood Middle School 3/30/2017
High School Prosthetic Arm Regional Winner Henry E. Lackey High School 3/30/2017
Overall High School Regional Winner North Point High School 3/30/2017
Overall Elementary Regional Winner Severn Elementary School 3/24/2017
Overall High School Regional Winner Annapolis High School 3/24/2017
Overall Middle School Regional Winner Arundel Middle School 3/24/2017
High School Prosthetic Arm Regional Winner Glen Burnie High School 3/24/2017
Middle School Prosthetic Arm Regional Winner Lindale Middle School 3/24/2017
Overall Elementary School Regional Winner St. Johns Lane Elementary School 3/24/2017
Overall Middle School Regional Winner Lake Elkhorn Middle School 3/24/2017
High School Prosthetic Arm Regional Winner Atholton High School 3/24/2017
Middle School Prosthetic Arm Regional Winner Patapsco Middle School 3/24/2017
Overall High School Regional Winner Oakland Mills High School 3/24/2017
Overall Elementary School Regional Winner Hebbville Elementary School 3/22/2017
Overall Middle School Regional Winner & Middle School Prosthetic Arm Regional Winner Deer Park Middle Magnet School 3/22/2017
Overall High School Regional Winner & High School Prosthetic Arm Regional Winner Eastern Technical High School 3/22/2017


2016 Maryland MESA Day Winners


State Winners

Award School Date
Overall High School Statewide Winner Arundel High School 5/19/2016
Overall Middle School Statewide Winner Milton Somers Middle School 5/19/2016
Overall Elementary School Statewide Winner Dr. James Craik Elementary School 5/19/2016
First Place Statewide MESA Day Prosthetic Arm Middle School Winner Matthew Henson Middle School 5/19/2016
First Place Statewide MESA Day Prosthetic Arm High School Winner Glen Burnie High School 5/19/2016

Regional Winners

Award School Date
First Place Anne Arundel County Regional Elementary MESA Day Winner Severn Elementary School 4/22/2016
Overall Anne Arundel County Regional High School Winner Arundel High School 4/22/2016
Overall Middle School Anne Arundel County Regional Winner Arundel Middle School 4/22/2016
First Place Anne Arundel County Prosthetic Arm High School Winner Glen Burnie High School 4/22/2016
First Place Anne Arundel County Regional Prosthetic Arm Middle School Winner Lindale Middle School 4/22/2016
First Place Baltimore County Regional Elementary MESA Day Winner Hebbville Elementary School 4/15/2016
Overall Middle School Baltimore County Regional Winner Deer Park Middle Magnet 4/15/2016
Overall Baltimore County Regional & Prosthetic Arm High School Winner Eastern Technical High School 4/15/2016
First Place Baltimore County Regional Prosthetic Arm Middle School Winner Southwest Academy 4/15/2016
First Place Baltimore City Regional Prosthetic Arm Middle School Winner Waverly Middle School 4/15/2016
Overall Baltimore City Regional & Prosthetic Arm High School Winner Patterson High School 4/15/2016
First Place Calvert County Regional Elementary MESA Day Winner Huntingtown Elementary School 4/14/2016
First Place Prince George County Regional Prosthetic Arm Middle School Winner Thomas Johnson Middle School 4/14/2016
Overall Middle School Calvert County Regional Winner Windy Hill Middle School 4/13/2016
Overall Calvert County Regional High School Winner Northern High School 4/13/2016
First Place Prince George County Prosthetic Arm High School Winner Bowie High School 4/13/2016
First Place Charles County Regional Prosthetic Arm Middle School Winner Matthew Henson Middle School 4/1/2016
Overall Middle School Charles County Regional Winner Milton Somers Middle School 4/1/2016
Overall Charles County Regional High School Winner North Point High School 4/1/2016
First Place Charles County Prosthetic Arm High School Winner Westlake High School 4/1/2016
Overall Montgomery County Regional & Prosthetic Arm Middle School Winner Kingsview Middle School 4/1/2016
Charles County 1st Place Regional Elementry MESA Day Winner Dr. James Craik Elementary 3/31/2016
First Place Howard County Regional Elementary MESA Day Winner St. Johns Lane Elementary 3/23/2016
First Place Howard County Regional Prosthetic Arm Middle School Winner Lake Elkhorn Middle School 3/23/2016
First Place Howard County Prosthetic Arm High School Winner Long Reach High School 3/23/2016
Overall Middle School Howard County Regional Winner Murray Hill Middle School 3/23/2016
Overall Howard County Regional High School Winner Oakland Mills High School 3/23/2016

National Winners

Award School Date
2nd Place - Technical Display Glen Burnie High School 6/25/2016
2nd place - Oral Presentation & 3rd place - Object Relocation in Device Performance Matthew Henson Middle School 6/25/2016